Scroll to Top   ^


MEN’S SINGLES 3.0  
Quarterfinals Round:: Thursday, October 1tt – Friday, October 16th 
Finals: From Saturday, October 17th  on        
 
BRACKET 1
1. Rafael M. Rojas (1)
vs.             
2. Manuel Lopez

BRACKET 2
1. Matthew Gonzalez (2)
vs.              
2. Albert Uster

WOMEN'S SINGLES 3.5
Semifinals Round: Wednesday, October 14th – Wednesday, October 28th     
Finals:  From Saturday, October 31st on
 
BRACKET 1
1. Juliette Rossi  (1)
vs.             
2. Ana Cerbu 
 
BRACKET 2
1. Karen Zinn  (2)
vs.             
2. Ana Pierce
 
MEN’S SINGLES 3.5  
1st Round (Round of 16): Thursday, October 1tt – Friday, October 9th 
Quarterfinals Round: Saturday, October 10th – Sunday, October 18th          
Semifinals Round: Monday, October 19th – Wednesday, October 28th
Finals:  From Saturday, October 31st  on  
        
BRACKET 1
1. Juan Jose Romero (1)
vs.             
2. Ignacio Villar
      
3. Jorge Leon
vs.             
4. Danuzio Lima
 
5. Carlos Debrito
vs.              
6. Marco Homrighausen
 
7. Scott Sundby (4)
vs.                  
8. Juan Carlos Pereda
 
BRACKET 2
1. Gregory Frankel (2)
vs.             
2. Ignazio Caltagirone

3. Narendra Achanta         
vs.             
4. Carlos Hernandez 
 
5. Daniel Sanchez
vs.              
6. Glenn Davis
 
7. Eric Seeve
vs.                  
8. Francisco J. Frasquet (3)

MEN’S SINGLES 3.5 (50 & Over)   
Quarterfinals Round: Monday, October 5th – Friday, October 16th          
Semifinals Round: Saturday, October 16th – Sunday, October 25th
Finals: From Monday, October 26th on   
 
BRACKET 1
1. Francisco J. Frasquet (1)
vs.             
2. Bye
      
3. Douglas Shapiro
vs.             
4. Danuzio Lima
 
 BRACKET 2
1. Jorge Leon (2)
vs.             
2. Bye

3. Moacir Ferronato         
vs.             
4. Carlos De la Vega

MEN’S SINGLES 4.0  
1st Round (Round of 32): Wednesday, September 30th – Sunday, October 11th 
2nd Round (Round of 16): Monday, October 12th – Wednesday, October 21st         
Quarterfinals Round: Thursday, October 22nd – Friday, October 30th      
Semifinals Round: Saturday, October 31st – Friday, November 6th
Finals:  November 7th- 14th        
 
BRACKET 1
1. Ricardo Morales (1)
vs.             
2. Scott Gregory  

3. Daniel Montiel
vs.             
4. David Suaya
 
5. Jorge Callejas
vs.              
6. Paulo Delgadillo                               
 
7. Steven Via  (8)
vs.                  
8. Geoffrey Meurrens
 
9. Will Prahl (5)
vs.             
10. Javier Zubillaga
 
11. Kevin Gonzalez
vs. winner of            
12a. Xavi Izquierdo 
vs.             
12b. Orlando Montiel
 
13. Jose Miguel Costafreda
vs.              
14. Rafael Cologne
                            
15. Aldo Daole (4)
vs. 
16. Alberto Vega
 
BRACKET 2
1. Cesar Aviles (2)
vs.                          
2. Marcel Maria

3. Brett Harris
vs.              
4. Luis Gabriel Gomez
      

5. Carlos Dominguez
vs.             
6. Gregory Joseph
                                 
7. Ivan Vigo (7)
vs.            
8.  Andres Larrea 
 
9. Jeffrey Robin (6)
vs.             
10. Yorgos Kajjoulis
 
11. Eliu Montero
vs.             
12. Peltan Humes

13. Michel Kulcsar
vs.              
14. Marcos Brazil

15. Justin Hayek (3)
vs.                  
16. Jose Sosa   

MEN’S SINGLES 4.0 (50 & Over)  
1st Round (Round of 16): Thursday, October 1tt – Friday, October 9th 
Quarterfinals Round: Saturday, October 10th – Sunday, October 18th          
Semifinals Round: Monday, October 19th – Wednesday, October 28th
Finals:  From Saturday, October 31st  on  
         
BRACKET 1
1. Thorvald Sanchez (1)
vs.              
2. Bye

3. Rafael Cologne
vs.             
4. Eddy Kauffmann
 
5. Julio Fernandez
vs.              
6. Paul Neumann   
 
7. Dan Mulligan (4)
vs.                  
8. Bye      
 
BRACKET 2
1. Rick Tuckerman (2)
vs.             
2. Bye

3. Marcel Maria
vs.             
4. Javier Siu
 
5. Ricardo Morales
vs.              
6. Robert Duran
 
7. Yorgos Kafjoulis (3)
vs.                  
8.  Bye  

MEN'S SINGLES 4.0 (60 & OVER)
Semifinals Round: Wednesday, October 14th – Wednesday, October 28th     
Finals:  From Saturday, October 31st on
 
BRACKET 1
1. Sergio Rotati (1)
vs.             
2. Rick Tuckerman 
 
BRACKET 2
1. Lizardo Benavides (2)
vs.             
2. Roger Riddlemoser
 
MEN’S SINGLES 4.5  
1st Round (Round of 32): Wednesday, September 30th – Sunday, October 11th 
2nd Round (Round of 16): Monday, October 12th – Wednesday, October 21st         
Quarterfinals Round: Thursday, October 22nd – Friday, October 30th      
Semifinals Round: Saturday, October 31st – Friday, November 6th
Finals:  November 7th- 14th        
 
BRACKET 1
1. Renzo Velis (1)
vs.             
2. Andres Larrea 

3. Luis Romero
vs.             
4. Tomas Matamoros 

5. Aleco Azqueta
vs.              
6. Francisco Diaz

7. Jose Romero (8)
vs.                  
8. Dan Fraser

9.  Rodrigo Diez (5)
vs.             
10. Predrag Starcevic

11. Federico Erhart
vs.             
12. Charles Bleiker

13. Genghiz Erden
vs.              
14. Brett Kaufman

15. Rajiv Gupta (4)
vs. 
16. Rashid Siahpoosh

BRACKET 2
1. Guillermo Gonzalez (2)
vs.                          
2. Robert F. Antich

3. Alexander Rodriguez
vs.              
4. Hugo Mantilla

5. Maxime Rambaud
vs.             
6. Pierre Halimi Lacharlotte

7. Will Lopez (7)
vs.            
8. Carlos Cruz

9. Marcos Nahuz (6)
vs.             
10. Stephane Camguillen       

11. Rodrigo Samson
vs.             
12. Nestor Machado

13. Ignacio Rua
vs.              
14. Sebastian Abdelnur

15. Gabriel Blanco
vs.                  
16. Ron Simkins (3)

MEN'S SINGLES 4.5 (50 & Over)
1st Round (Round of 16): Thursday, October 1st – Friday, October 9th 
Quarterfinals Round: Saturday, October 10th – Sunday, October 18th          
Semifinals Round: Monday, October 19th – Wednesday, October 28th
Finals:  From Saturday, October 31st  on  
           
BRACKET 1
1. Isaac Haber (1)
vs.             
2. Bye

3. Rob Pridgen
vs.             
4. Bye
 
5. Genghiz Erden
vs.              
6. John Koopman

7. Brian Lutz (4)
vs.                  
8. Bye
 
BRACKET 2
1. Charles Bleiker (2)
vs.             
2. Bye

3.  Hector Lesende
vs.             
4. Alexander Rodriguez
 
5. Juan Auza
vs.              
6. Mauricio Gomm-Santos
 
7. Ricardo Ali (3)
vs.                  
8. Bye  

MEN'S SINGLES 5.0
1st Round (Round of 16): Thursday, October 1tt – Friday, October 9th 
Quarterfinals Round: Saturday, October 10th – Sunday, October 18th          
Semifinals Round: Monday, October 19th – Wednesday, October 28th
Finals:  From Saturday, October 31st  on  
          
BRACKET 1
1. Adriano Mucelli (1)
vs.             
2. Bye

3. Damian Pilewski
vs.             
4. Fabio Visconti
 
5. Greg Woyczynski
vs.              
6. Isaac Haber
 
7. Javier Martinez (4)
vs.                  
8. Bye      
 
BRACKET 2
1. Antonio Necuze (2)
vs.             
2. Bye

3. Nicolas Eterovic
vs.             
4. Andres Carrero
 
5. Bruno Andrade
vs.              
6. Carlos Lopez
 
7. Micha Porat  (3)
vs.                  
8. Bye

WOMEN'S DOUBLES 3.5
Quarterfinals Round: Wednesday, October 14th – Sunday, October 25th        
Semifinals Round: Monday, October 26th – Sunday, November 1st     
Finals:  From Monday, November 2nd on
 
BRACKET 1
1. Christina Melendez / Aimee Trujillo  (1)
vs.    
2. Bye

3. Astrid Cynthia Miniet / Elena Devera
vs.             
4. Isabel C. Montejo Iliana Klopfenstein
 
BRACKET 2
1. Linda Chang / Adriana Gomez-Roca (2)
vs.             
2. Bye
 
3. Cecilia Russell / Patricia Granda Aramburu
vs.             
4. Lorena Plaza / Margarita Monroy Barrero

MEN’S DOUBLES 3.5  
Quarterfinals Round: Friday, October 9th – Tuesday, October 20th           
Semifinals Round: Wednesday, October 21st– Sunday, November 1st
Finals:  From Monday, November 2nd on
 
BRACKET 1
1. Peter Rood / Douglas Shapiro (1)
vs.             
2. Bye
      
3. Juan Carlos Pereda / David Gonzalez
vs.             
4. Bill Van Smith / Antony Van Smith
 
BRACKET 1
1. Raul Moskovitz / Manny Fernandez (2)
vs.             
2. Bye
      
3. Alberto Vega / David Aguilera
vs.             
4. Nicholas Lamis / Zach James

MEN'S DOUBLES 7.5
Semifinals Round: Wednesday, October 14th – Wednesday, October 28th     
Finals:  From Saturday, October 31st on
 
BRACKET 1
1. Geoffrey Meurrens / Lance Aylsworth (1)
vs.             
2. Roger Riddlemoser / Antony Seute
 
BRACKET 2
1. Renier Gonzalez / Jose M. Costafreda (2)
vs.             
2. Raul Moskovitz / Jeffrey Moskovitz

WOMEN'S DOUBLES 4.0
Semifinals Round: Wednesday, October 14th – Wednesday, October 28th     
Finals:  From Saturday, October 31st on
 
BRACKET 1
1. Anamaria Alvarez / Karina Russo 
vs.             
2. Dana Hamrick / Sharon Williams
 
BRACKET 2
1. Helena Maseda / Sandra Bazain (2)
vs.             
2. Isabella Ronchi / Mariana Teixeira

MEN’S DOUBLES 4.0  
1st Round (Round of 16): Tuesday, October 6th  – Friday, October 16th 
Quarterfinals Round: Saturday, October 17th – Sunday, October 25th          
Semifinals Round: Monday, October 26th – Sunday, November 1st
Finals:  From Monday, November 2nd on
 
BRACKET 1
1. Gregory Hall / Jorge Vera (1)
vs.             
2. Bye
      
3. Robert Duran / Peltan Humes
vs.             
4. Luis Gallardo / Mkie Kowal
 
5. Lizardo Benavides / Oscar Orihuela
vs.              
6. Steven Via / Terry Brewer
 
7. Jose Sosa / Ivan Vigo (4)
vs.                  
8. Eddie Ruiz de Pellon / John Oestreicher
 
BRACKET 2
1. Richard Bilda / Michel Kulcsar  (2)
vs.             
2. Bye

3.  Nissan Nemankin / Jim Padilla      
vs.             
4.  Larry Freedman / Stephen Rigl

5. Todd Sadacca / Cesar Aviles
vs.              
6. Mark Morales / Kevin Gonzalez
 
7. Gregory Joseph / Stephane Camguillen (3)
vs.                  
8. Carmelo Rubio / Oscar Zapata 

MEN'S DOUBLES 4.0 (50 & OVER)
Semifinals Round: Wednesday, October 14th – Wednesday, October 28th     
Finals:  From Saturday, October 31st on
 
BRACKET 1
1. Larry Freedman / Stephen Rigl (1)
vs.             
2. Jorge Hernando / Raul Moskovitz

BRACKET 2
1. Nissan Nehamkin / Jim Padilla (2)
vs.             
2. Mauricio Gomm-Santos / Peter Rood

WOMEN’S DOUBLES 8.5  
Semifinals Round: Friday, October 9th – Sunday, October 25th
Finals:  From Monday, November 2nd on
 
BRACKET 1
1. Anamaria Alvarez / Elizabeth Castillo (1)
vs.             
2. Catherine Mc Manus / Rosa Waters
      
BRACKET 1
1. Haydee Pabon / Isabella Ronchi (2)
vs.             
2. Sandra Bazain / Estefania Villalba
 
MEN’S DOUBLES 8.5  
Quarterfinals Round: Friday, October 9th – Tuesday, October 20th           
Semifinals Round: Wednesday, October 21st– Sunday, November 1st
Finals:  From Monday, November 2nd on
 
BRACKET 1
1.  Alessandro DeVito / Dario Lunbi (1)
vs.             
2. Bye
      
3. Robert Sandler . Sebastian Gomez
vs.             
4. Dan Mulligan / Patricio Comparini
 
BRACKET 1
1. Sean Singletary / Bayardo Barrios (2)
vs.             
2. Mauricio Gomm-Santos / Rafael Perry
      
3. Mark Belkin / Hani Henein
vs.             
4. Todd Sadacca / Cesar Aviles

MEN’S DOUBLES 4.5  
1st Round (Round of 16): Tuesday, October 6th  – Friday, October 16th 
Quarterfinals Round: Saturday, October 17th – Sunday, October 25th          
Semifinals Round: Monday, October 26th – Sunday, November 1st
Finals:  From Monday, November 2nd on
 
BRACKET 1
1. Guillermo Gonzalez / Alexander Rodriguez (1)
vs.             
2. Bye
      
3. Joseph De Vera / Danny Fernandez 
vs.             
4. Marcos Nahuz / Ramon Nulia
 
5. Robert Rapaport / Genghiz Erden
vs.              
6. Sebastian Gomez / Jose Romero
 
7.Jorge N. Rodriguez / Todd Sadacca (4)
vs.                  
8. Bye
 
BRACKET 2
1. Jose Marin / Gabriel Blanco (2)
vs.             
2. Bye

3.Henry Lujan / Anthony Askowitz       
vs.             
4. Fabio Visconti / Micha Porat
 
5. Alexander Azqueta / Rashid Siahpoosh 
vs.              
6. Martin Escobedo / Todd Weinkle
 
7. Rodrigo Samson / Nicolas Eterovic (3)
vs.                  
8. Bye

MEN'S DOUBLES 9.5 
Semifinals Round: Wednesday, October 14th – Wednesday, October 28th     
Finals:  From Saturday, October 31st on
 
BRACKET 1  

1. Javier Garcia-Velez / Patricio Casillas (1)
vs.             
2. Antonio Necuze / Andy Allmon
 
BRACKET 2
1. Sebastian Gomez / Nicolas Eterovic  (2)
vs.             
2. Ulisses Lopez / Alex Gregory
 
MEN'S DOUBLES 5.0 
Semifinals Round: Wednesday, October 14th – Wednesday, October 28th     
Finals:  From Saturday, October 31st on
 
Semifinals Round: Wednesday, October 14th – Wednesday, October 28th     
Finals:  From Saturday, October 31st on
 
BRACKET 1
1. Javier Martinez Mike Fields (1)
vs.             
2. Antonio Necuze / Andy Allmon

BRACKET 2
1. Alex Romero / Kenny Oliver (2)
vs.             
2. Ulisses Lopez / Peter Pozzobon
 
MIXED DOUBLES 7.0  
Quarterfinals Round: Friday, October 9th – Tuesday, October 20th           
Semifinals Round: Wednesday, October 21st– Sunday, November 1st
Finals:  From Monday, November 2nd on
 
BRACKET 1
1. Joanne Rosenbluth Rigl / Stephen Rigl (1)
vs.             
2. Daniel Montiel / Jessica Manco  
  
3. Halle Alexander / Pete Roscia
vs.             
4. Juan Andres Rodriguez Vera / Maria Valentina Verde

BRACKET 1
1. Paul Neumann / Sandy Gaare (2)
vs.             
2. Debora Habsburg / David Gonzalez
      
3. Linda Chang / David Montoto
vs.             
4. Chie Kyoung-Hoban / Frank Rosenberg
 
MIXED DOUBLES 7.5  
Quarterfinals Round: Friday, October 9th – Tuesday, October 20th           
Semifinals Round: Wednesday, October 21st– Sunday, November 1st
Finals:  From Monday, November 2nd on
 
BRACKET 1
1. Alessandro de Vito / Emperatriz Fernandez (1)
vs.             
2. Mel Gutgsell  / Astrid Cynthia Miniet
      
3. Paul Neumann / Renata Comparini
vs.                  
4. Roger Riddlemoser / Natalia Bogomolova
 
BRACKET 1
1. Sean Singletary / Siriporn Burke (2)
vs.             
2. Michelle Scott / Steven Via
      
3. Oscar Zapata / Elena De Vera
vs.             
4. Donna Kass / Pete Roscia

MIXED DOUBLES 8.0  

Quarterfinals Round: Wednesday, October 14th – Sunday, October 25th        
Semifinals Round: Monday, October 26th – Sunday, November 1st     
Finals:  From Monday, November 2nd on
 
BRACKET 1
1. Renata Comparini / Patricio Comparini (1)
vs.             
2. Bye
 
3. Esther Surujon / Carlos Lopez
vs.             
4. Bye
 
BRACKET 2
1. Gabriel Blanco / Siriporn Burke (2)
vs.             
2. Bye
 
3. Monika Olimpiew Micha Porat
vs.             
4. Steffi Kordy / Tim Sommerfield

MIXED DOUBLES 8.5  
Semifinals Round: Wednesday, October 14th – Wednesday, October 28th     
Finals:  From Saturday, October 31st on
 
BRACKET 1
1. Dan Mulligan / Kelly Mulligan (1)
vs.             
2. Kenny Oliver / Sandra Bazain

 
BRACKET 2
1. Rajni Agarwal / Shiv Ariyakula (2)
vs.             
2. Elizabeth Gonzalez / Guillermo Gonzalez
 
MIXED DOUBLES 9.0  
Semifinals Round: Wednesday, October 14th – Wednesday, October 28th     
Finals:  From Saturday, October 31st on
 
BRACKET 1
1. Brian Lutz / Rita Klissas (1)
vs.             
2. Werner Vondrak / Corinne Grana
 
BRACKET 2
1. Kenny Oliver / Estefania Villalba (2)
vs.             
2. Josefina Gorostiaga / Rodrigo Samson